Lista aktualności Lista aktualności

Cervacol czyli jak ochronić sadzonki przed sarnami i jeleniami

W naszych lasach nowe pokolenie lasu przygotowuje się do zimy.

Równocześnie widzimy za oknami jak zmienia się pogoda. Jest coraz zimniej, pochmurno i deszczowo. Ta aura to znak dla mieszkańców lasu, że zbliża się zima. Sarny, daniele,  łosie i jelenie zaczynają szukać jedzenia. Młode sadzonki to dla nich prawdziwy rarytas i naturalny pokarm. Żeby zachować równowagę pomiędzy potrzebami zwierząt, a obowiązkiem odnowienia lasu leśnicy zabezpieczają sadzonki specjalnym środkiem. Zasady zabezpieczania są proste:

  • Wybieramy najlepsze sadzonki, przyszłościowe, dobrze rozwinięte i zdrowe.
  • Nie zabezpieczamy sadzonek złej jakości, pozostawiając je jako bazę pokarmową dla zwierzyny płowej (saren,danieli, jeleni i łosi)

Używamy cervacolu czyli środka chemicznego bezpiecznego dla środowiska o lekko gorzkim smaku, w skład którego wchodzi krzemionka mająca za zadanie zniechęcić zwierzynę do podjadania sadzonek. Żeby sprawdzić czy działa jeden z naszych pracowników osobiście spróbował jak smakuje. Okazało się, że jest średnio gorzki i porządnie chrupie między zębami. Informacja z pierwszej ręki potwierdza skuteczność i bezpieczność środka.

Zabieg zabezpieczania sadzonek jest już na ukończeniu, najmłodsze pokolenie lasu ma szanse bezpiecznie przetrwać zimę, a sarny i jelenie będą musiały poszukać jedzenia w paśnikach.