Lista aktualności Lista aktualności

IV Miedzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia

Zawody w Powożeniu

               W dniach 4-5 sierpnia na terenie zespołu pałacowego w Koszęcinie odbywał IV Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożena o trofeum "Śląska". Podczas tego wydarzenia, na które licznie przybyły zaprzęgi z wielu krajów, leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz i Złoty Potok wystawiali swoje stoisko edukacyjne.

Konkurs tradycyjnego powożenia o trofeum "Śląska" odbył się już po raz czwarty. W pięknej parkowej scenerii zespołu pałacowego w Koszęcinie, który na co dzień stanowi siedzibę Zespołu "Śląsk", rozegrały się oryginalne zawody przyciągając tłumy publiczności. Wieloetapowy konkurs został przeprowadzony według przepisów AIAT (Association International d'Attelage de Tradition), czyli Międzynarodowej Konferencji Tradycyjnego Powożenia. W sobotę odbyła się obowiązkowa, paradna prezentacja powozów, karet i bryczek, którą wieczorem uświetnił występ artystów z Zespołu "Śląsk". W niedzielę natomiast rozegrany został właściwy konkurs powożenia, wzbogacony m.in. o demonstrację akcji gaśniczej z historycznej sikawki parowej, koncert sygnalistów myśliwskich czy pokaz ptaków drapieżnych. Gościem honorowym Konkursu była pani Emilia Krakowska, dama polskich scen teatralnych i filmowych.

Jako uczestnicy tego wydarzenia mieliśmy okazję zaprezentować stoisko edukacyjne Lasów Państwowych, gdzie przybliżaliśmy zagadnienia związane z pracą leśnika, zasadami gospodarki leśnej oraz ogólną wiedzą przyrodniczo-leśną. Oprócz długich dyskusji, odpowiedzi na nie zawsze łatwe pytania, dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze leśne puzzle, multimedialna tablica z odgłosami zwierząt, a także quizy dotyczące poroży i tropów zwierząt polskich lasów. Jednak grzechem byłoby pominięcie największego zainteresowania, jakie wśród najmłodszych wzbudzała przeszło 40-letnia maszyna do pisania oraz telefony komórkowe z lat 90-tych, stanowiące niegdyś wyposażenie każdego leśnictwa. Te i kilka innych rekwizytów przygotowali koledzy ze Złotego Potoku demonstrując jak wyglądała praca leśnika w przeszłości i dzisiaj.