Asset Publisher Asset Publisher

ASF - afrykański pomór świń

Znajdziesz martwego dzika – poinformuj właściwe służby.

Jeśli znajdziesz martwego dzika na terenie leśnym w zasięgu Nadleśnictwa Siewierz zgłoś nam tą informację. Prosimy o kontakt bezpośredni (telefoniczny lub mailowy z pozostawieniem telefonu – oddzwonimy) w celu ustalenia położenia padłego dzika. Zwierzęta leśne zdychają z różnych przyczyn. Niektóre padają po prostu ze starości. Padlina jest ważnym ogniwem w obiegu materii ekosystemu leśnego.Teren leśny dla przeciętnego turysty, grzybiarza ma niewiele punktów orientacyjnych i trudno jest przekazać informację, gdzie się znajduje truchło padłego zwierzęcia. Jeśli potrafisz ustal położenie przez wskazanie współrzędnych geograficznych np. darmowym programem na smartfon Geoportal Mobile.

Jeżeli znajdziesz martwego dzika poza terenami leśnymi powiadom powiatowego lekarza weterynarii.

Co to jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie  wirusem ASF. Choroba ta nie stwarza zagrożenia  dla zdrowia  i życia ludzi. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie  wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia  dla ich  zdrowia  i życia. 

Uczulamy wszystkich by nie wyrzucać resztek jedzenia do lasu czy do otwartych pojemników. Jeśli zostaną zjedzone przez dziki to te mogą ulec zakażeniu wirusem ASF.

Nie przyczyniaj się do rozprzestrzeniania groźnej choroby.

 

Poważne straty gospodarcze

Kraj, w którym wystąpi ASF narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne. To m.in. przez konsekwencje  wstrzymania obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego. Nie małe są również straty wynikające z padnięć zwierząt w hodowli a także konieczności likwidacji ognisk choroby.

Tekst w części opracowano na podstawie materiałów przekazanych przez Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.