Asset Publisher Asset Publisher

Jesienne przygotowania

Bobry naszego nadleśnictwa rozpoczęły przygotowania do zimy.

Ten największy gryzoń Europy to mistrz inżynierii wodnej. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym. Budowa nowych i naprawa starych tam jest konieczna dla zapewnienia wysokiego poziomu wody. Wyjście z nory przez całą zimę musi znajdować się pod taflą lodu. Spiętrzona woda zapewnia też dobre warunki do przechowywania gałęzi które są przysmakiem bobra. Woda darem życia ( donum vitae aqua ) zatrzymanie jej na powierzchni, w glebie to jedno z głównych zadań  stojących przed nami. I tu z pomocą przychodzi bóbr. Poprawa retencji wód to również naturalne oczyszczalnie , poprawa  chemizmu wody i jej natlenienie a nawet ograniczenie występowania powodzi. Te i inne czynniki powodują zdecydowanie urozmaicenie gatunkowe roślin i zwierząt występujących w miejscu bytowania bobrów.

Nie zawsze aktywność bobrów jest zbieżna z naszą działalnością. Podtapianie gruntów rolnych, upraw leśnych czy młodników oraz niszczenie dróg i grobli sprawia nie lada kłopot.

 Mimo tych problemów polubmy bobra pamiętając, że w 1944 r na terenie Polski w warunkach naturalnych występowała tylko jedna ośmioosobowa rodzina.