Asset Publisher Asset Publisher

Ptasi piknik

Zima tuż tuż. Pora pomyśleć o naszych skrzydlatych sprzymierzeńcach.

W dniu 29.10.2017r. w Zawierciu odbył się piknik ekologiczny,  którego tematem było m.in. dokarmianie ptaków w okresie zimowym. Uczestnikami były dzieci z Domu Dziecka  oraz Świetlicy Środowiskowej w Zawierciu - łącznie około 50 dzieci. Piknik rozpoczął się od wykładu naszego kolegi , podleśniczego Janusza Kurzaka. Opowiedział on dzieciom  wiele ciekawostek przyrodniczych dot. ptaków oraz o  warunkach i potrzebie dokarmiania ptaków zimą.

Zachęcamy do obserwacji ptaków. Przy karmnikach to całkiem łatwe. Oczywiście z lornetką łatwiej... ;)

Cała akcja nie odbyła by się jednak, gdyby nie Wojkowicka Służba Więzienna. Celem działania była edukacja na rzecz ochrony środowiska, ale również reintegracja społeczna, przełamywanie stereotypów oraz przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym. To osadzeni Zakładu Karnego w Ciągowicach wykonali karmniki dla ptaków. Dzieci wspólnie je pomalowały a potem zostały one powieszone w parku miejskim.  Największy karmnik będzie  ciekawą i użyteczną atrakcją. Zachęcamy wszystkich do obserwacji ptaków, które teraz zwabione do karmników (przy odrobinie cierpliwości) będzie można podglądać z całkiem bliska. Oczywiście z lornetką łatwiej…

W imprezie uczestniczył Pan Łukasz Konarski - wiceprezydent Zawiercia a także Dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach mjr Paweł Golanka oraz Kierująca Oddziałem Zewnętrznym w Ciągowicach ppłk Hanna Ogonek – Obierzyńska. Niemałą atrakcją dla dzieci był pokaz walki karate przygotowany przez funkcjonariuszy służby więziennej. Obecni na spotkaniu ratownicy WOPR uczyli zasad, udzielania  pierwszej pomocy.