Asset Publisher Asset Publisher

Spartakiada leśna 2019

Drewno jest z lasu

11 czerwca 2019 roku, na terenie leśnictwa Kuźnica, odbyła się jubileuszowa XV Spartakiada leśna pod hasłem „Drewno jest z lasu".

Spartakiada leśna to konkurs terenowy, który wpisał się już na dobre w nasz kalendarz imprez. Jest to cykliczny konkurs, cieszący się z roku na rok coraz większym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Połączenie zdobywania wiedzy, umiejętności orientacji w terenie i świetnej zabawy  – to cechy potwierdzające wyjątkowość tej imprezy.

Spartakiada przyciągnęła na leśne dukty prawie 130 uczestników. Wśród nich znaleźli się reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego m.in. z Koziegłówek, Siewierza, Myszkowa, Dąbia, Zawiercia, Łaz, Chruszczobrodu, Ogrodzieńca, Sarnowa czy Dąbrowy Górniczej.

Rywalizację rozpoczęli najmłodsi uczestnicy konkursu, którzy pokonywali wyznaczoną dla nich trasę wraz z opiekunami (kategoria klasy 1-3 szkół podstawowych). Na szlaku czekały na nich punkty/stanowiska, na których musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą rozpoznając leśne zwierzęta, czy odgadując przygotowane zagadki. Wszyscy zadziwiająco odpowiadali na zadawane przez leśników pytania, a podium należało do uczniów ze szkół w  Siewierzu.

Tuż po młodzikach do leśnych zmagań przystąpili uczniowie klas 4-6 oraz gimnazjum i liceum. Rywalizowali oni w 3-osobowych zespołach. Dla nich przygotowaliśmy dłuższą i zarazem trudniejszą trasę, na której musieli poradzić sobie z zagadnieniami dotyczącymi ochrony przyrody, znajomości grzybów leśnych czy rozpoznawaniem roślin runa.

Konkursowi i uczestnikom sprzyjała wręcz letnia pogoda. Dla wszystkich przewidziany został poczęstunek i drobne gadżety. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, wśród których znalazły się m.in. plecaki turystyczne, termosy .

Mamy nadzieję, że już za rok spotkamy się na kolejnej, szesnastej edycji konkursu.

ZAPRASZAMY !